O MNIE / O BLOGU

O MNIE

Gdybym miał siebie określić jednym słowem, powiedziałbym: pasjonat. Pasjonuję się wieloma rzeczami a pierwsze zainteresowania odkryłem już w dzieciństwie, rysując – o zgrozo – ulicę na okładce książki. Zapewne wtedy też narodziło się moje zamiłowanie do rysowania i kolekcjonowania planów miast oraz książek i pisarstwa.                                                                                                        

Zawodowo pracuję jako licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami w jednym z białostockich biur nieruchomości. 

Prywatnie jestem wiceprezesem stowarzyszenia Liga Zwyczajnych Gentlemanów, w ramach którego promuję wysoką kulturę osobistą oraz klasyczną elegancję a także działam charytatywnie. Poza tym jestem wielkim fanem uniwersum „Mass Effect”. To właśnie pierwsza część tej serii wzbudziła we mnie zainteresowanie fizyką kwantową i kosmologią a w przyszłości także pokrewnymi dziedzinami nauki. Blog „O naturze człowieka” jest upustem wszystkich przemyśleń, nagromadzonych podczas długoletniego zainteresowania naukami przyrodniczymi, polityką, ekonomią i wyłaniającą się z tego filozofią.

O BLOGU

Bloga prowadzę niejako w formie książki – wpisy w poszczególnych kategoriach są tematycznie ze sobą powiązane i układają się w spójną całość. 

Sama nazwa bloga “O naturze rzeczy” nawiązuje do napisanego w I w. p.n.e. jedynego znanego poematu Lukrecjusza pt. De rerum natura (w polskich przekładach tłumaczone na “O rzeczywistości”, “O naturze rzeczy” oraz “O naturze wszechrzeczy”). Poemat ten jest uderzająco aktualny wobec współczesnej wiedzy naukowej i uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł wszech czasów. Podziwiali je i nawiązywali do niego w swojej twórczości m.in. takie wybitne postacie jak Wergiliusz, Owidiusz, św. Augustyn, Goethe, Kochanowski czy Trembecki.

Choć prawdopodobnie Lukrecjusz poematu nie ukończył w pełni, to przekazana treść jest niezwykle “aktualna”. Nawiązuje między innymi do atomizmu – teorii głoszącej, że świat składa się z niepodzielnej materii, z której jest złożone wszystko co nas otacza, włącznie z nami. Głosi także, że ewolucja odbywa się na zasadzie doboru naturalnego oraz stwierdza, że człowiek nie był pierwszym żyjącym gatunkiem na Ziemi. Podejmuje także tematy dotyczące fizyki i psychologii.
Jest to zatem dzieło trafiające w sedno podejmowanej tematyki na blogu, mimo że znajdują się w nim także kwestie sporne wobec współczesnej nauki, co myślę, jest wybaczalne.

Zarówno w życiu, jak i w pisaniu kieruję się dwiema cnotami: prawdą i pokorą – wszystkie inne, takie jak sprawiedliwość, racjonalność, moralność, logika są pochodnymi tych dwóch. Mam nadzieję, Szanowny Czytelniku, że również podzielasz powyższe wartości i zostaniesz ze mną na dłużej.

Mariusz Kochański

W MEDIACH:

  1. Człowiek z pasją http://bialystok.tvp.pl/10698876/czlowiek-z-pasja https://bialystok.tvp.pl/10740911/14042013-godz-2145
  2. Spotkania Czasu Gentlemanów http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/149747
  3. Kielban po godzinach: “Nie ma nudnych pasji” https://www.listennotes.com/podcasts/kielban-po-godzinach/nie-ma-nudnych-pasji-kpg-5-dO9z_lBgu3N/

 

Zdjęcia:

  • _OKO1746: Trzecie OKO