O MNIE / O BLOGU

O MNIE

Gdybym miał siebie określić jednym słowem, powiedziałbym: pasjonat. Pasjonuję się wieloma rzeczami, a pierwsze zainteresowania odkryłem już w dzieciństwie, rysując – o zgrozo – ulicę na odwrocie okładki książki. W ten oto sposób narodziło się moje zamiłowanie do rysowania i kolekcjonowania planów miast oraz książek i pisarstwa.                                                                                                        

Nazywam się Mariusz Kochański, a pasja to moje drugie imię.

Uczęszczając do szkoły podstawowej, zarobiłem swoje pierwsze, niewielkie pieniądze, sprzedając ręcznie rysowane plany mojego miasta. W wieku 14 lat, pod okiem doświadczonego kartografa, współtworzyłem swój pierwszy, profesjonalny plan Białegostoku dla firmy z Warszawy. Dwa lata później, już samodzielnie i całkowicie od podstaw, opracowałem taki plan dla innej ogólnopolskiej firmy, a w kolejnych latach przeprowadziłem kilkakrotnie jego aktualizacje. W 2014 roku swoim hobby podzieliłem się z widzami Teleexpressu i Obiektywu.

W latach 2009-2010 pisałem dla portalu GlobalTrance. Wówczas także prowadziłem nieistniejący już autorski blog o polityce. Jestem współautorem wydanej w 2016 roku antologii „Piszę, bo chcę”.

Jestem fanem uniwersum „Mass Effect”. To właśnie pierwsza część tej serii, wzbudziła we mnie zainteresowanie fizyką kwantową i kosmologią, a w przyszłości także innymi dziedzinami. Blog „O naturze człowieka” jest w istocie upustem przemyśleń, nagromadzonych podczas długoletniego zainteresowania naukami przyrodniczymi, polityką, ekonomią i wyłaniającą się z tego filozofią.

O BLOGU

Bloga prowadzę niejako w formie książki – każdy wpis i każda kategoria tematyczna są ze sobą powiązane i w końcu ułożą się w jedną spójną całość. Oczywiście nie oznacza to, że na tym poprzestanę – cały czas do głowy przychodzą nowe tematy.

Nazwa bloga “O naturze rzeczy” nawiązuje do napisanego w I w. p.n.e. jedynego znanego poematu Lukrecjusza pt. De rerum natura (w polskich przekładach tłumaczone na “O rzeczywistości”, “O naturze rzeczy” oraz “O naturze wszechrzeczy”). Poemat ten jest uderzająco aktualny wobec współczesnej wiedzy naukowej i uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł wszech czasów. Podziwiali je i nawiązywali do niego w swojej twórczości m.in. takie wybitne postacie jak Wergiliusz, Owidiusz, św. Augustyn, Goethe, Kochanowski czy Trembecki.

Choć prawdopodobnie Lukrecjusz poematu nie ukończył w pełni, to treść jaką się dzieli, jest niezwykle “aktualna”. Nawiązuje między innymi do atomizmu – teorii głoszącej, że świat składa się z niepodzielnej materii, z której jest złożone wszystko co nas otacza, włącznie z nami. Głosi także, że ewolucja odbywa się na zasadzie doboru naturalnego oraz stwierdza, że człowiek nie był pierwszym żyjącym gatunkiem na Ziemi. Podejmuje także tematy dotyczące fizyki i psychologii.
Jest to zatem dzieło trafiające w sedno podejmowanej tematyki, mimo, że znajdują się w nim także kwestie sporne wobec współczesnej nauki.

Liczę, że zdołałem Cię, Szanowny Czytelniku, zainteresować blogiem i zostaniesz tu dłużej.
Zapraszam do czytania.

W MEDIACH:

Człowiek z pasją http://bialystok.tvp.pl/10698876/czlowiek-z-pasja

https://bialystok.tvp.pl/10740911/14042013-godz-2145

Spotkania Czasu Gentlemanów http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/149747

Zdjęcia:

  • 36 Mariusz Kochański: własne